رویداد ها
Back
Next
سبک‌ترين ماهواره جهان توسط يک نوجوان هندي ساخته شد

 

سبک‌ترين ماهواره جهان توسط يک نوجوان هندي ساخته شد


یک نوجوان هندي با ساخت سبک‎ترين وسيله ماهواره‌اي جهان نه تنها برنده رقابت بين المللي شد، بلکه ناسا موافقت کرده است که در طي ماه آينده اين وسيله را به فضا پرتاب کند.
اين ماهواره کوچک 64 گرم وزن دارد و روز 21 ژوئن در يک ماموريت زيرمداري چهار ساعته از مرکز پرواز والوپ ناسا واقع در ويرجينيا به فضا فرستاده خواهد شد. وقتي که اين ماهواره در موقعيت بي‌وزني قرار بگيرد، هدف اصلي تست دوام پوشش بسيار سبکش خواهد بود که توسط يک پرينتر سه بعدي چاپ شده است.
رفعت شاروک 18 ساله، سازنده اين وسيله، در اين باره مي‌گويد: «طراحي اين ماهواره از ابتداي کار با خودمان بوده است. اين وسيله نوعي کاميپوتر جديد تعبيه شده روي برد و هشت سنسور داخلي خواهد داشت تا ميزان شتاب، چرخش و مگنتوسفر زمين را اندازه‌گيري کند».
شاروک اختراع خود را وارد رقابت معکب‌ها در فضا کرد که ناسا از حمايت‌کنندگان اين رقابت است. چالشي که امسال به دانش‌آموزان ارائه شد اين بود که وسيله‌اي اختراع کنند که بتواند داخل يک مکعب چهار متري جا بگيرد و وزن آن بيشتر از 64 گرم نباشد و مهم‌تر از همه اين وسيله بايد کاربردي فضايي داشته باشد.

اين ماهواره کوچک که همه رقيبانش را کنار زد و در مقام اول قرار گرفت «کلام‌ست» نام دارد که به افتخار دانشمند هسته‌اي هندي و رئيس جمهور سابق، عبدول کلام، نام‌گذاري شده است.
سبکي اين ماهواره به دليل فريم پليمر فيبر کربن تقويت‌شده است، ماده‎اي که نسبت به قدرتش، وزن فوق‌العاده بالايي دارد. اين ماده در همه وسايل از مهندسي هوا و فضا گرفته تا تور ماهيگيري استفاده مي‌شود.

در روز 21 ژوئن، اين ماهواره در طي يک پرواز زيرمداري به فضا پرتاب خواهد شد تا سفر چهار ساعته خود به دور زمين را تکميل کند. کلام‌ست به مدت 12 دقيقه آنلاين خواهد شد تا عمليات خود را در محيط ميکروگرانشي فضا انجام دهد. زيرمداري بدين معناست که اين ماهواره به بالا پرتاب مي‌شود و در نهايت به پايين بازخواهد گشت در حالي که مداري بدين معناست که ماهواره به چرخش خود به دور کره زمين ادامه خواهد داد.
ناسا عادت دارد که هميشه ايده‌هايي را خارج از گروه متخصصان، دانشمندان و مهندسان خود بگيرد تا اين نکته را ثابت کند که فرقي ندارد که شما چه کسي هستيد يا چند سالتان است، ايده‌هاي خوب علمي مي‌تواند همه جا پيدا شود.
ماه مارس گذشته، اطلاعات ناسا توسط يک نوجوان 17 ساله در بريتانيا اصلاح شد. مايلز سولومن مشغول مطالعه اطلاعات ثبت شده توسط موج‌ياب‌هاي تابشي تعبيه‌شده روي ايستگاه فضايي بين‌المللي در طي اقامت 6 ماهه فضانورد انگليسي، «تيم پيکه»، بود که متوجه خطايي در سطح انرژي گزارش‌ها شد.
همين چند هفته پيش بود که ناسا اعلام کرد که دستگاهي به نام «ميني پي‌سي‌آر» را به ايستگاه فضايي بين‌المللي پرتاب خواهد کرد تا براي اولين بار ميکروب‌هاي آن سوي فضا را آزمايش کند. آن وسيله نيز توسط يک نوجوان 17 ساله‌اي به نام آنا سوفيا بوگاراو ساخته شده است.

منبع:آخرین خبر به نقل از آنا


تصاویر

Image result for aircraft

 Aerospace

Astronomy

اخبار

 

اخبار